friisikaavaimet huonekalusteilla
jotka iloittavat silmiä omalla ainutlaatuisuudella.
Huomatka, ettei akryylimaalit vesiperusteella ole myrkyllisiä ja ovat hajuttomia. Näin ollen piirustaminen ei tuotta Teidän elämään mitään epämukavuuksia, Te voitte piirtä huoneen sisällä pitäen ikkunat suljettuina. Samoin saa tarjoa piirtämistehtäviä myös lapsille, varmasti he tykkävät niistä. Mutta muistaka, ettei maalamisen jälkeen akryylimaali menee pois pinnasta mitenkään!
Ostimme Ikeasta tavallisen lasten penkin. Koristuksen vuoksi oli valittu friisikaavain. Kuka sanoisi että se sopii vain seinien koristamiseen? Ei yhtä mitään sellaista! Käytämme tavallista akryylimaalia vesiperusteella.

- Spray-liima tai maalausteippi.
- Kaavainpensselit tai vaahtokumisieni.
- Sabluuna ja värimoniste.
- Maalit. Olemme ottanet kolme pääväriä - sininen, karmiinipunainen ja keltainen. Sävyjä saadan sekoittamalla niitä värejä. Säästämisen vuoksi olemme ostaneet vielä mustaa sekä valkeata maalia (sekoittamalla niitä saadan harmaa maalia). Näin olleen, meillä on noin 5 maalitölkkiä. Sanotaan etukäteen, että maalamisen jälkeen, maalia jäi melkein sama määrä, kun ennen maalamisen aloittamista. Kolme suurta kuvaa eivät ole syöneet melkein yhtä mitään maalia.









Tällä kertaa koristamiseen valitsimme lasten pöytä, joka oli myös halvalla ostettu Ikeasta. Lapsi on tehnyt pöydästä abstraktiokuvaa tussin ja lyijykynien avulla. Puhdistimme pöudän pintaa porakoneella, johon on liitetty hiomalevy ja sitten koristettiin sitä, samalla tavalla kuin penkkiäkin. Piirsimme siihen friisiä, jossa on mukavien hiirien kuvia. Koko prosessi on ottanut melkein samaa määrää aikaa, mutta sisälti pikkuja eroja.
Ensiksi, maalaus mahtui pöytäpinnolle kokonaan, ylä ja alaviivat mahtuivat myös.

Toiseskisi, sen vuoksi että kerrokset osuisivat toinen toiseen, käytimme muoviin leikattuja kolmioita. Niiden kolmioiden avulla onnistui nopeasti ja tarkkaasti sijoittaa kerroksia oikeihin paikkoihin. Ettei vaurioita pöytää, merkkien paikkoille olemme liimaneet maalausteippiä ja merkitsimme oikeat paikat piirtämällä lyijykynällä kolmioiden reunat.

Puolen tunnin kuluttua toinenkin sisustuksen esine oli valmista. Lopuksi peitimme sekä tuolin, että pöydän pinnat väritömällä akryylilakkalla. Ostimme sen läheisestä rakentamiskaupasta ”parketti vesiliukkoinen lakka” nimikkeellä. Lakka myös on hajuton ja myrkytön, sen lisäksi se kuivuu melkein äkkiä. Käytimme lakkaa samassa huoneessa.

Koodauksen: Aleks K.; Sisältöä: Konsta A.